Świetlica integracyjna

„Gdyby każdy miał to samo(…) nikt nikomu nie byłby potrzebny”.
ks. Jan Twardowski

Andrzejki-092Świetlica integracyjna działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 18.00.

Świetlica Integracyjna zrzesza dzieci i młodzież szkolną, niepełnosprawną i zdrową. Podczas pobytu w świetlicy wychowankowie:

 • odrabiają lekcje, a ci którzy mają problemy z nauką korzystają z pomocy korepetytorów,
 • rozwijają swoje zainteresowania pod opieką wychowawców.
 • mają zagwarantowany posiłek,
 • prowadzone są integracyjne zajęcia edukacyjne.

Kilkuletnim zadaniem Stowarzyszenia jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych, dlatego staramy się zapewnić dzieciom całoroczną rehabilitację i terapię.

 • Rehabilitacja – pani Elżbieta Bartczak jest od lat naszym rehabilitantem i pomaga dzieciom przywrócić sprawność fizyczną i psychiczną. Efekty terapii w dużej mierze zależą od systematyczności i zaangażowania usprawnianego. Ważne jest więc stworzenie odpowiedniego modelu współpracy między terapeutą a pacjentem.
 • Basen i hydroterapia – raz w tygodniu nasze dzieci mają możliwość korzystania z basenu na którym są masaże wodne. Pani Dorota Tulibacka i Lucyna Kaźmierczak czuwają nad bezpieczeństwem wodnych szaleństw i dbają o kondycję fizyczną swoich podopiecznych. Regularne uczestnictwo w zajęciach na basenie może pomóc dzieciom w ich dalszej rehabilitacji, dlatego zachęcamy do częstego korzystania z takich udogodnień.
 • Basen-nurkowanie-238Dzień kulinarny – „ Przez żołądek do serca „ tak i Pani Marysia Lewandowska i Bogusia Kamińska próbują do serc naszych dzieci dojść drogą przez żołądek. W każdą środę uczą, jak wykonywać i jak przyrządzać różnego rodzaju smakołyki.
  Ten dzień cieszy się szczególnym zainteresowaniem, bo dzieci mogą spróbować potraw, których jeszcze nie jadły, a do tego same je przygotowują, dlatego bardzo chętnie przynoszą produkty, które są potrzebne do wykonania danego posiłku i pomagają w jego przyrządzaniu w miarę swoich możliwości. Panie Marysia i Bogusia pokazują dzieciom, jak można wykonywać dane czynności np. jak kroić , smarować, ścierać na tarce, formować kształty, jak posługiwać się bezpiecznie nożem, bo łatwe dla nas dorosłych czynności wcale nie są łatwe dla dzieci ,ponieważ niektóre z nich mają problemy manualne i trudno im jest ukroić cokolwiek. Można więc i takie przyjemne zajęcia jak robienie sałatki nazwać „metodyką”,
  bo dziecko uczy się poznawać produkty, wie, jak je nazwać, może ich spróbować i poznać smak, potrafi je pokroić, a na końcu ocenić swoją pracę przez spróbowanie. Jest to też jedna z form terapii, ponieważ integruje dzieci i zachęca do smakowania nigdy przez nich nie jedzonych potraw.
 • Tenis stołowy na nowo otwartej Hali Sportowej jest nowym „środkiem” rehabilitacyjnym dla naszych dzieci. Prowadzone zajęcia przez pana Tadeusza Frąszczaka cieszą się dużym powodzeniem. Gra w tenisa pozwala naszym podopiecznym integrować się z nowymi rówieśnikami i uczy działania w grupie.

DSC_0924Świetlica integracyjna jest także wyjściem naprzeciw potrzebie pomocy rodzicom i opiekunom, którzy niejednokrotnie doświadczają braku akceptacji i wielu negatywnych reakcji ze strony środowiska i pozostają samotni w zmaganiach z niepełnosprawnością swoich dzieci. Stąd staraliśmy się stworzyć grupę wsparcia dla Rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych.

Rodzice pomagający w działalności świetlicy: Mariola Sadowska, Wioletta Niewiadomska, Joanna Wojciechowska, Małgorzata Kaźmierczak, Bogumiła Kamińska, Ewa Chełminiak

Wolontariusze: Hubert Fabiszewski, Karolina Kaźmierska.

Nad całokształtem działalności świetlicy integracyjnej czuwają dorośli opiekunowie: Dorota Tulibacka, Zdzisława Błachowiak, Halina Podolska, Maria Lewandowska, Ewa Szczeponek, Lucyna Kaźmierczak