Działalność

Wyjazdy poza Janikowo pozwoliły poznać nasze okolice, byliśmy w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, gdzie poznaliśmy pradzieje i kulturę Ziemi Mogileńskiej. Zwiedziliśmy Parafię św. Jana Chrzciciela w Ostrowie i dowiedzieliśmy się, że Kościół parafialny został zbudowany w stylu późnogotyckim pod koniec XV wieku. Cmentarz pochodzi również z tego okresu. Ksiądz Marek Siwka opowiedział nam o historii parafii i kościoła. Zakład Poligraficzno-Wydawniczy POZKAL w Inowrocławiu był też ciekawym miejscem zwiedzania dla naszych dzieci, ponieważ zakład jest w czołówce najnowocześniejszych, znanych i uznanych drukarń dziełowych w Polsce. INPOL – zakład produkujący cukierki w Inowrocławiu pozwolił nam poznać jak wygląda produkcja krówek, które są bardzo smaczne i dzieci je uwielbiają. Wyjazd do Family Parku w Bydgoszczy – Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park był okazją dla wspólnej zabawy dzieci i opiekunów, także seans filmowy w Multikinie w Bydgoszczy okazał się wspaniałą rozrywką. Film trójwymiarowy „Mali agenci 3D” był szczególnie przeżyty-wrażenia pamiętamy do dziś. Kulig u pana Andrzeja Radzikowskiego przy wspaniałej zimowej aurze zawsze mile wspominamy i tęsknimy do śnieżnej zimy, w której mogliśmy poszaleć na sankach. Pogoda nie zawsze umożliwiała nam tego rodzaju atrakcje, ale nigdy się nie nudziliśmy.

Wielkanoc to niezwykle ważne święto w kulturze duchowej rzymskich katolików. Rozpoczyna je Wielki Czwartek – dzień refleksji i zadumy, ilustrujący niejako początek drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Przygotowujemy wraz z dziećmi śniadanie wielkanocne podczas którego dzielimy się jajkiem i wspólnie z ich rodzinami przeżywamy ten dzień. Dzieci poznają obrzędy wielkanocne i uczą się, jak przeżywać tak doniosłe święto.

W ciągu 20 lat działalności Stowarzyszenia dzieci mogły rozwijać też swoje umiejętności. Powstał integracyjny zespół wokalno – taneczny „Stokrotki”, który skupiał dzieci niepełnosprawne i zdrowe. „Stokrotki” na uroczystościach oraz występach gościnnych reprezentowały Stowarzyszenie. Na kółku tanecznym pani Ewa Radoń starała się zintegrować dzieci i prowadzić zajęcia jak terapię, choć terapia może być tutaj mylącym pojęciem, bo kojarzy nam się głównie z mówieniem, z opowiadaniem o sobie w słowach lub bardzo głębokim analizowaniem siebie. U nas było inaczej . Chodziło o to, żeby przez sam ruch stać się bardziej świadomym swojego ciała, swoich przeżyć czy emocji, lepiej poznajemy siebie. Wspólne nauczanie tańca pozwalało przełamać w dzieciach nieśmiałość, niepewność, bo wiedziały, że nikt ich nie wyśmieje, nikt nie skrytykuje. One po prostu miały czuć w sobie ruch i być sobą bez względu na niepełnosprawność, są bowiem tacy sami jak inne dzieci, bo potrafią się dostosować i dać poprowadzić partnerowi. Efekty nauki były wspaniałe: po kilku lekcjach zawiązała się grupa taneczna, która ćwiczyła raz w tygodniu i trenowała płynność ruchów i współpracę w parze. Mottem tej nauki było „Nieważne, czy znam kroki, zaczynam się ruszać według swojego wewnętrznego głosu i okazuje się, że jednak potrafię się ruszać…”. Reprezentowali Stowarzyszenie na wszystkich uroczystościach, spotkaniach, wyjazdach m.in.:

  • Europejskim Festiwalu Niepełnosprawnych w Brodnicy 2003 roku na którym dostali wyróżnienie.
  • Międzynarodowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Inowrocławiu – 2003 rok dostali pochwałę od pani Anny Bańkowskiej -Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej
  • Występie na Spotkaniu Członków Związku Stowarzyszeń i Organizacji Społecznych województwa kujawsko-pomorskiego – 2004 rok
  • Majówce Integracyjnej – wyróżnienie – 2004 rok
  • Europejskim Festiwalu Artystycznym Osób Niepełnosprawnych Brodnica 2004 rok – wyróżnienie
  • Przeglądzie Twórczości Artystycznej Dzieci ze Świetlic Terapeutycznych w Inowrocławiu – 2005 rok (zajęły II miejsce)
  • Występie w Sanatorium Metalowiec 70 – 2005 rok
  • Występie w Domu Opieki Społecznej w Kołudzie Małej 2005 rok

„Mamo, dla ciebie jestem”, piosenka śpiewana przez dzieci na Dzień Mamy i Taty sprawia ogromną radość. Każdego roku ten piękny dzień obchodzimy w Stowarzyszeniu szczególnie. Właśnie wtedy dzieci mogą podziękować swoim rodzicom za miłość, opiekę, uśmiech i dobrą radę. Organizowaliśmy piknik pod nazwą: „Mamy prawo do radości i zabawy ze swoimi bliskimi i rówieśnikami” w Gąsawce, na którym dzieci wraz ze swoimi rodzinami spędzili miło czas, bawiąc się i uczestnicząc w konkurencjach sportowych. Majówki integracyjne w Domu Pomocy Społecznej w Kołudzie Małej i Inowrocławiu były wspaniałą okazją do zaprezentowania programu artystycznego nad którym dzieci bardzo chętnie pracowały. Pochwały i rodzinna atmosfera na takich spotkaniach mobilizowały dzieci do corocznej prezentacji twórczości. Braliśmy udział w Wojewódzkim Forum Organizacji Pozarządowych pod hasłem: „Razem jesteśmy silniejsi”. Coroczne Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Gniezna na uroczystości św. Wojciecha były wielkim przeżyciem dla naszych rodzin. W tak szczególnym dniu nasze niepełnosprawne dzieci mogły umocnić swoją wiarę, przystępując do bierzmowania. Dzień Dziecka – najradośniejsze, najszczerzej – po dziecinnemu – roześmiane, rozkrzyczane święto ze wszystkich. Kolorowe baloniki, będące jego wesołym symbolem, widać wszędzie. Święto to obchodziliśmy wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Janikowie, a od dwóch lat dzięki życzliwości pani Małgorzaty Stoleckiej – w Gościńcu w Korytkowie. Międzynarodowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Inowrocławiu jest kolejnym stałym corocznym wydarzeniem w życiu Stowarzyszenia. W Spartakiadzie brały udział grupy osób niepełnosprawnych z województwa kujawsko-pomorskiego, Belgii i Niemiec. Głównym celem imprezy jest łamanie barier społecznych oraz aktywizacja osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Dzieci wspaniale sobie poradziły w konkurencjach dla nich przygotowanych i w swojej grupie wiekowej mogli cieszyć się ze zdobytych punktów. Byliśmy z nich dumni i cieszyliśmy się, że mogli pokazać swoje umiejętności fizyczne.

Strony: 1 2 3 4 5