Działalność

Być pełnosprawnym to tak naprawdę żadna nasza zasługa, to dar od Boga, który każdemu z nas, o każdym czasie może być odebrany.

Od 20 lat pozwalamy niepełnosprawnym i członkom ich rodzin, w jak najbardziej naturalny sposób, włączać się w nasze życie. Chcemy dać im pewność, że jesteśmy jednością. Nie współczujmy im, ale zechciejmy ich poznać, zrozumieć ich świat i stać się jego częścią. Właśnie te słowa to motto działania ludzi w „Darze serca”, którzy swój czas wolny oddają gromadce dzieci, integrują ich ze sobą, a nie dzielą na kategorie: sprawny – niesprawny.

Każde dziecko jest równe i każde może znaleźć sobie miejsce w Stowarzyszeniu, ale samo musi tego chcieć i musi rozumieć, że będąc tam, pomaga dzieciom mniej sprawnym cieszyć się pełnią życia. Dzieci niepełnosprawne to przeważnie osoby, które mają indywidualny tok nauczania taki tryb nauki ogranicza kontakty z rówieśnikami. Świetlica integracyjna natomiast uczy współżycia z innymi dziećmi i z opiekunem, stosując kulturowe i socjalne narzędzia, którymi uczono je posługiwać się w domu. Dla wielu dzieci głównym problemem okazuje się rozstanie z matką (czy ojcem), dlatego wspólne zabawy, gry, tańce, nawet oglądanie bajek dają szansę na normalne i godne życie tych dzieci wśród osób akceptujących czyjąś ułomność. Większość potrafi się odnaleźć w nowym otoczeniu i zintegrować ze środowiskiem świetlicowym, co jest zasługą i opiekunów, i dzieci, które chętnie biorą udział w zajęciach i pomagają im cieszyć się wspólnymi radościami.

Od 20 lat przeżywamy wspólne święta, wydarzenia, spotkania, uroczystości.

Każdy początek roku jest okazją do świętowania Dnia Babci i Dziadka który już na stałe wpisał się do kalendarza uroczystości Daru Serca. Ich wymowa ma rozwijać i pogłębiać szacunek dla osób starszych, miłość do bliskich, wzmacniać więzi uczuciowe w rodzinie. Tego dnia gościmy babcie i dziadków naszych dzieci oraz przedstawicieli z zaprzyjaźnionego ze Stowarzyszeniem Klubu Seniora „Złoty wiek”. Byliśmy też gośćmi w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej w Kołudzie Małej i Inowrocławiu, gdzie dzieci programem artystycznym umiliły pobyt pensjonariuszom. To były wspaniałe chwile, mogliśmy bowiem okazać szacunek osobom, którym tak wiele zawdzięczamy. To właśnie oni poświęcali i poświęcają swój czas, kiedy nasi rodzice są zapracowani. To babcie i dziadziowie opiekują się wnukami, chodzą na spacery, opowiadają wspomnienia z dzieciństwa, uśmiechają się do nas, przytulają, wybaczają różne psoty i figle. To oni poświęcają się dla nas bez reszty. Niech na zawsze pozostaną w pamięci ich mądre słowa i rady, które w dorosłym życiu znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.

Początek roku to także zimowiska, które są organizowane dla dzieci pod różnymi hasłami:

  • „Jesteśmy dobrzy dla siebie i innych, żyjemy zdrowo, bo wiemy, że alkohol jest złem”
  • „Kraje Unii Europejskiej”
  • „W wesołej gromadzie radośnie, kulturalnie i zdrowo spędzamy ferie”
  • „Razem szukamy sposobu na zdrowie, przyjemne i ciekawe ferie”
  • „Pokonujemy bariery śpiewem, tańcem, sztuką i przyjaźnią.”
  • „W krainie baśni”

W ciągu kilku lat dzieci miały możliwość poznania krajów Unii Europejskiej, takich jak Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia. Uczestniczyły w teatrzykach: „Parada oszustów”, „Pchła Szachrajka” oraz profesjonalnych przedstawieniach w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu: sztuka „Cudowna lampa Alladyna” i Teatrze w Gnieźnie -„Przyjaciel wesołego diabła”; Teatr Miejski Inowrocław – „Tajemnicza skrzynia- żyj w trzeźwości bez przemocy w rodzinie” przygotowany przez Polski Towarzystwo Walki z Kalectwem z Warszawy. Bawiły się na balach karnawałowych i same przygotowywały przebrania za które potem dostawały wyróżnienia. Brały czynny udział w olimpiadach sportowych na Dzień Sportu, które dla nich przygotowali Panowie Andrzej Antoniewicz i Tadeusz Frąszczak. Mini Playback Show był wspaniałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych i wokalnych a konkursy plastyczne, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, dawały możliwość wyrażenia swoich uczuć i myśli przez rysunek. Spotkania z pielęgniarkami panią Anną Kaczyńską i Wandą Stolińską oraz lekarzem panem Janem Lesikowskim, dziennikarzem panem Januszem Brodzińskim, poetką panią Małgorzatą Nowak, malarzem Mirkiem Wilkiem były okazją do poszerzenia swojej wiedzy. Spotkanie z piłkarzami III Ligowego Zespół – Unia Janikowo natomiast dzieci wspominają do dziś. Odwiedziło nas sześciu piłkarzy: Tomasz Ciesielski, Maciej Zając, Piotr Bazler, Filipek Krzysztof, Gajda Robert, Nykiel Krzysztof, oraz trener Pan Czesław Jakołcewicz, Artur Polehojko i kierownik drużyny Wiesław Słowiński. Dzieci bardzo przeżyły spotkanie ze swoimi idolami, ale dzięki otwartości i życzliwości piłkarzy zbliżyły się do nich i odważyły zapytać o życie sportowca. Poprosiły nawet o rozegranie meczu na boisku „Daru Serca” – na co piłkarze chętnie się zgodzili i zagrali wraz z dziećmi.

Strony: 1 2 3 4 5